Raport z rekolekcji „O czym myślą nasze myśli”

Rekolekcje tematyczne 07-09.02.2014r. „O czym myślą nasze myśli”         

  Tym razem w ośrodku „Caritas” w Popowie w dniach od 7 do 9 lutego zgromadziliśmy się w 41 osobowej grupie „żołnierzy Chrystusa o sercu dziecka” ze wspólnoty Wojsko Gedeona. Przyjechaliśmy z Modlina Twierdzy, Wieczfni, Sierpca, Dobrzynia n. Drwęcą, Płocka i Warszawy, by poruszyć temat: „O czym myślą nasze myśli”. Towarzyszyło nam 4 księży i kilku kleryków płockiego seminarium.

Przyjechaliśmy w godzinach wieczornych, dlatego posililiśmy się kolacją i przeszliśmy do pierwszego punktu programu jakim był Msza. Następnie obejrzeliśmy film pt. „Niezłomny” wprowadził nas w temat marzeń. Ukazał wytrwałość w ich realizacji oraz walkę o człowieka jako jednostkę. Sobotni dzień rozpoczął się, jak przystało na Wojsko, zaprawą. Następnie wszyscy udali się do kaplicy, aby tam wspólnie odmówić Jutrznię. Po śniadaniu odbyła się obowiązkowa inspekcja pokoi, a po niej konferencja, którą wygłosił ks. Leszek Piórkowski. Dowiedzieliśmy się jak odróżniać marzenia od fantazjowania, pragnienia od marzeń, dobre marzenia od złych. Po tym udaliśmy się na modlitwę osobistą, aby zweryfikować własne marzenia. Rozważaliśmy, które z nich pochodzą od Boga, a które są chwilowymi zachciankami. Następnie spotkaliśmy się w mniejszych grupkach, by móc podzielić się tym co wynieśliśmy z filmu, konferencji i modlitwy osobistej. Mówiliśmy także o własnymi doświadczeniami, dotyczących tematu. Kolejnym punktem programu był obiad, po którym mieliśmy czas wolny. Mogliśmy wówczas zintegrować się z innymi uczestnikami. Mieliśmy także za zadanie w swoich grupkach dzielenia przygotować krótką scenkę, albo pantomimę przedstawiającą nasze wspólne marzenie. O godzinie 15 wspólnie odmówiliśmy Koronkę do miłosierdzia Bożego w kaplicy. Najważniejszym punktem dnia była Msza święta, której przewodniczył ks. Marek Wiśniewski. Po południu mieliśmy także czas na zabawę podczas wieczoru pogodnego. Wieczorem został wystawiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie. Mogliśmy wówczas poczuć jednocześnie radość z bycia we wspólnocie, ale mieliśmy także świadomość, że Pan Jezus patrzy na każdego z nas indywidualnie, widzi nas takimi jakimi jesteśmy. Najświętszy Sakrament wystawiony był całą noc, a my zapisywaliśmy się na różne godziny, by móc czuwać przy Panu Jezusie. Był to trud, który musieliśmy podjąć, bo po dniu pełnym wrażeń byliśmy zmęczeni. Jednak kiedy znaleźliśmy się w kaplicy, ogarnięci ciszą, mogliśmy trwać przy Osobie, która nas kocha najbardziej na świecie.

Niedzielny poranek rozpoczął się wspólną modlitwą kontemplacji. Po niej śniadanie i sprzątanie pokoi. Ostatnia konferencja była podsumowaniem czasu rekolekcji oraz omówieniem spraw związanych z funkcjonowaniem wspólnoty. Następnie w małych grupach podzieliliśmy się naszym doświadczeniem tego czasu skupienia. Na koniec weekendu oczywiście Msza św. i obiad, po którym rozjechaliśmy się do naszych domów, aby w codzienności, która jest najpiękniejszym czasem życia każdego chrześcijanina, realizować piękne postanowienia i łaski, które Bóg dał nam w czasie tych rekolekcji. Chwała Panu!