Raport z rekolekcji wakacyjnych „Stań się cudem”

Rekolekcje wakacyjne Wojska Gedeona były czasem cudów u boku króla Dawida

„Jeśli nie doświadczasz cudu, stań się cudem” – taki był temat tegorocznych rekolekcji Wojska Gedeona opartych o życie króla Dawida, w których uczestniczyła ponad 50 – osobowa grupa młodzieży z diecezji płockiej, łomżyńskiej i archidiecezji warszawskiej wraz z sześcioma księżmi.

W pięknie położonym Beskidzie Żywieckim w  schronisku młodzieżowym w Rajczy – Nickulinie przez 10 dni młodzi ludzie przeżywali czas rekolekcji będących zwieńczeniem pracy formacyjnej, a także tematycznych i ewangelizacyjnych rekolekcji weekendowych w ciągu roku.

Przygotowaniem do tego czasu była lektura Pierwszej i Drugiej Księgi Samuela oraz Ksiąg Królewskich. Jest tam zawarta historia niezwykłego człowieka, jakim był  król Dawida, którego perypetie życiowe, a szczególnie wezwanie Boże, pomagały młodzieży odkrywać cud ich życia i powołania. Każdy dzień miał swój temat (np. powołanie, modlitwa, przyjaźń, walka duchowa, przebaczenie, grzech, rodzice) i wokół niego były skoncentrowane: codzienna katecheza, scenki teatralne, spotkania w małych grupach, wieczorne nabożeństwa.  

Dzień rozpoczynał się od modlitwy psalmami. Katechezy wprowadzały w duchowe zagadnienia, o których później można było porozmawiać w małej grupie, co uczestnicy bardzo sobie cenili. Nie mniej wartościowe były wieczorne nabożeństwa o niebywałym klimacie, poprzedzane adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy. Podczas nich w sposób głęboki, żywy, spontaniczny i radosny był odkrywany i uwielbiany Bóg, którego Obecność ośmielała młodzież do śpiewania i tańczenia przed Nim na wzór króla Dawida.

Oczywiście rekolekcje wakacyjne Wojska Gedeona, to nie tylko katechezy i modlitwa, ale również  wspólne wędrówki po beskidzkich szlakach i dużo dobrej zabawy.

Młodym ludziom towarzyszyło duchowo sześciu kapłanów, dwóch diakonów, klerycy oraz pasjonistka – siostra Józefa, którzy wraz z animatorami tworzyli zgrany zespół.

Każdy wyjazd jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Liczne przeżycia, te duchowe, jak i te wspólnotowe, dają energię na cały rok. Na przełomie lipca i sierpnia swoje wakacyjne rekolekcje będzie przeżywać gałąź małżeńska Wojska Gedeona.

Fotorelacja

Świadectwa z rekolekcji

DSC02371